Jak vytvořit ideální životopis
Zveřejněno: 30.09.22

Životopis je dokument, ve kterém se má odrážet vaše praxe a dovednosti. Musí být přehledný a co nejvíce přehledný. Personalista, by měl během maximálně 30 vteřin, zjistit vše potřebné.  Neměli byste se zbytečně rozepisovat. Ideální je použití odrážek a doplňujících informací, především o praxi. K tomu, abyste se představili podrobněji, slouží motivační dopis, o tom až příště.

Nejčastější formát životopisu je dnes převážně elektronický. Můžete si životopis napsat sami například ve Wordu, anebo si vybrat z několika serverů, které nabízejí vytvoření CV online. Jsou i servery kde si můžete své CV vytvořit zdarma. Pokud tvoříte svůj životopis ve Wordu, nezapomeňte jej uložit ve formátu PDF, působí to mnohem lépe. Délka životopisu by neměla přesáhnout dvě strany A4. Dále nedávejte do svého CV zbytečně fotky, ideálně postačí jedna tzv. pasová fotografie. Určitě nepřikládejte k CV fotky z dovolených a s přáteli.

Obsah životopisu:

Základem jsou kontaktní údaje, které se musí zobrazit hned na začátku CV. Ideální je telefonní číslo a email. Co se emailu týče, měli byste mít takový email, který obsahuje vaše jméno a příjemní nebo iniciály. Emailové adresy typu jsemborec@seznam.cz nebo jahudka86@email.cz, opravdu nejsou vhodné. Již vaše emailová adresa může personalistu odradit od pozvání na pohovor.

Dále by měly navazovat vaše pracovní zkušenosti. Tyto zkušenosti by měli být řazeny chronologicky od nejnovější po nejstarší. To samé se týká vzdělání. Novým trendem je, že pokud máte např. vysokoškolský titul, nemusíte uvádět ani základní ani střední školu. Vzdělání, ale doplňte o absolvované kurzy, školení a různé stáže.

Následující by měly být vaše dovednosti a schopnosti. Zde se pokuste vyzdvihnout vaše největší klady a snažte se odlišit od ostatních uchazečů.  Mezi vaše dovednosti zařaďte např. jazykové znalosti, počítačové znalosti, zdali jste majitelem řidičského průkazu atp. Úplně na závěr uveďte se zájmy. Zájmy pomohou personalistovi udělat si názor na vaši osobnost. Vždy se soustřeďte, o jakou pracovní pozici se jedná. Nedoporučuji mít jedno CV na všechny pracovní pozice.

 

 

15 + 6 =